Kora sosnowa luzem jest bardzo dobrym materiałem do ściółkowania podłoża w każdym ogrodzie. To produkt naturalny, który ulega dość szybkiej degradacji. Bardzo dobrze ogranicza rozwój chwastów, dzięki czemu można zadbać o piękny wygląd w naszej oazie spokoju, czyli w przydomowym ogródku. Kora sosnowa jest bogata w związki mineralne i próchnicze. Jeśli zależy Ci na zakwaszeniu gleby, to kora sosnowa idealnie sprawdzi się do tego w Twoim ogrodzie. Kora sosnowa została podzielona na trzy frakcje, a każda z nich z osobna ma inne możliwości zastosowania. Jeśli wpisywałeś ostatnio w wyszukiwarkę takie słowa jak „kora sosnowa Rzeszów” lub „kora ogrodowa Rzeszów”, to właśnie ten artykuł jest przeznaczony tylko dla Ciebie.
Po co podsypywać rośliny korą w ogrodzie?
Kora w ogrodzie znalazła główne zastosowanie w polskich klombach. Oprócz funkcji estetycznej i ochronnej przed chwastami kora sosnowa ogranicza szybkie wyparowywanie wody z gleby, a także zabezpiecza korzenie w zimie przed przymrozkiem i śniegiem. Jeśli zależy nam na wzbogaceniu gleby w związki mineralne, warto zastosować korę przekompostowaną, którą można znaleźć w punkcie sprzedaży w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej 140. Nasi pracownicy udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania, a przy tym doradzą w wyborze odpowiedniej kory sosnowej producenta DamGreen.
Rodzaje frakcji kory sosnowej i jej właściwości
Kora posiada trzy oddzielne frakcje i można podzielić ją na frakcję:
- Grubą (50-100 mm) – stosowana przy roślinach o dużym pokroju np. magnolii. Nadaje się do ściółkowania drzew iglastych,
- Średnią (20-50 mm) – stosowana głównie jako dekoracja ogrodu, to właśnie ta kora zapobiega wysychaniu ziemi oraz przeciwdziała rozwojowi chwastów. Dobrze wygląda z roślinami o średnim pokroju,
- Drobną (poniżej 20 mm) – jest podkładem pod inne frakcje kory. Głównie chroni korzenie roślin przed niskimi temperaturami w chłodniejszych porach roku. Jest bardzo lekka, dlatego może ulec rozniesieniu przez wiatr. Dlatego najlepiej wymieszać korę drobną z korą o frakcji średniej lub grubej. Nadaje się do ściółkowania niewielkich roślin.
Każda frakcja różni się kolorem, grubością, wyglądem oraz przeznaczeniem. Jeśli w Twojej głowie znajduje się tylko jedno pytanie „jaka kora do ogrodu?”, to skorzystaj z pomocy naszych doradców klienta, którzy podpowiedzą, jaką korę wybrać, aby spełniała wszystkie oczekiwania.
Jakie rośliny lubią korę sosnową?
Kora pochodząca z drzew iglastych to jeden z najlepszych produktów do ściółkowania roślin iglastych lub kwasolubnych. Gatunki roślinne, które preferują odczyn pH kwaśny gleby to m.in. hortensje, różaneczniki, azalie, wrzosy, borówki amerykańskie czy magnolie. Jeśli kora przekompostowana już dłuższy czas była otwarta, to można nią wówczas ściółkować pozostałe rośliny ogrodowe. Należy jednak pamiętać o nawożeniu jej azotem. Kora, która ulega rozkładowy ma kwaśne pH i nie należy jej umieszczać pod roślinami, które lubią odczyn zasadowy gleby. Tutaj można wyróżnić lawendę, jukę ogrodową, bukszpan czy pozostałe drzewa owocowe – jabłka, gruszki, śliwki czy czereśnie.