Zrębki sosnowe to rozdzielone mechanicznie drewno na dość grube części o rozmiarach do 5 cm długości, do 2 cm szerokości oraz do 1 cm grubości. Jest to produkt uboczny obróbki drewnianej i zwykle posiadają charakterystyczny kształt rombu. Wytwarza się z nich głównie przedmioty z drewna i produkty celulozowo-papiernicze. Jest też bardzo dobrym materiałem do ściółkowania w ogrodzie i wykończa kreatywnie rabaty. Co warto o niej wiedzieć więcej? O tym dowiesz się w tym artykule.
Z czego powstają zrębki sosnowe?
Zrębki drzewne, głównie zrębki sosnowe są produkowane w trakcie usuwania drzewostanów, wierzchołków drzew oraz z innych pozostałości po wyrębach, wycinkach czy karczowaniu lasów. Można je również spotkać w różnego rodzaju tartakach, stolarniach czy w innych pracowniach obróbki drzewnej. Plantacje wierzby potrafią szybko rosnąć, dlatego to też jest miejsce, gdzie wytwarza się zrębek drzewny, jako produkt uboczny. Wszelkiego rodzaju zakłady przemysłowe i zakłady pracy, które zajmują się obróbką drewna, wytwarzają odpady drzewne.
Do czego wykorzystywane są zrębki sosnowe?
Rozdrabnianie drewna na małe romby pozwala przyspieszyć spalanie oraz wygodniej przechowywać i magazynować produkt drzewny. Wykorzystuje się je później w dużych kotłach, jako źródło energii i paliwa. Wyprodukować z nich można płyty wiórowe i pilśniowe. Hutnicy wytwarzają ze zrębek drzewnych topnik. Może je wykorzystać w ogrodnictwie do posypania podłoża wokół krzewów, drzew lub innych roślin i kwiatów. Czyli podobne zastosowanie, jak kora w ogrodzie.
Z czego wytwarza się zrębki drzewne?
Zrębki drzewne produkowane są z drewna o bardzo niskiej jakości. Może to być drewno z korą, z domieszką igieł z sosny czy pozostałości po wycince wierzby. Nie powinno dodawać się do zrębków biodegradowalnych liści czy igieł w dużych ilościach, ponieważ może to przyspieszyć proces gnicia, fermentacji czy wystąpienia pleśni lub grzyba. Nie należy łączyć zrębek drzewnych z domieszką ziemi, ponieważ zwiększa to wilgotność drewna oraz proces spalania przebiega mało efektywnie. Takie właśnie cechy posiada zrębka sosnowa z zakładu produkcyjnego DamGreen – głównego producenta kory sosnowej w Zaczerniu i okolicach. Jest odpowiednio wycięta, wysuszona oraz starannie wyselekcjonowana.
Funkcja dekoracyjna zrębków sosnowych
Kora sosnowa luzem posypana w ogrodzie może pełnić funkcję dekoracyjną tak samo jak zrębki sosnowe. Zrębki sosnowe mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych lub samemu nadać im określony kolor. Osoby zdolne kreatywnie i posiadające wizje mogą z powodzeniem tworzyć określone wzory i symbole w swoim ogrodzie. Jeśli nasz ogród został zaprojektowany w określonym stylu, to zrębki sosnowe mogą stanowić jego dopełnienie. Podłoże należy przygotować zanim zabierzemy się za dekorowanie ogrodu. Przede wszystkim należy usunąć chwasty i uschnięte rośliny. Należy pamiętać, że zrębki sosnowe dość szybko ulegają procesowi biodegradacji i żeby ten proces opóźnić, należy na grunt rozłożyć specjalną tkaninę – agrowłókninę. Pozwoli dłużej cieszyć się piękną korą w ogrodzie. Rozsypana kora sosnowa luzem nie tylko pozwoli ochronić przed wysychaniem i rozrostem chwastów, ale również przed zmianą temperatur. Wybierz zrębkę sosnową od sprawdzonego producenta kory do ogrodu DamGreen i pozwól sobie na ogromne możliwości aranżacyjne.