Posiadanie własnego ogrodu to marzenie wielu Polaków. Obcowanie z naturą, cisza, spokój, pięknie kwitnące kwiaty i zbieranie plonów – do tego dążą wszyscy ogrodnicy i działkowcy. Warto przejść się po swojej posesji i zwrócić uwagę, jakie rodzaje roślinności w niej przeważają, czego należy się pozbyć, a co powinno się dodać. Po takim wywiadzie należy dostosować glebę do roślin ogrodowych. Co brać pod uwagę przy wyborze kory do ogrodu? Jaką korę do ogrodu wybrać? Na co zwrócić uwagę. Odpowiedzi znajdują się w tym artykule.
Poznaj cel i miejsce zastosowania kory w ogrodzie
Przed wyborem odpowiedniego podłoża, poznaj swój ogród od podszewki. Znaj go, jak własną kieszeń. Głównym celem kory sosnowej w naszym ogrodzie jest ściółkowanie roślinności. Do tego nada się kora niebarwiona – kora sosnowa producenta DamGreen. Posiada ona lepsze właściwości i lepiej się sprawdzi w ogrodzie, jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie kwiatów i krzewów. Dlatego do celów dekoracyjnych została stworzona kora barwiona na różne kolory np. czerwony, zielony, niebieski, biały lub czarny. Korę barwioną należy zastosować pod określony styl ogrodu. Niestety nie ma dobrych właściwości do ściółkowania roślin, jak prawdziwa kora sosnowa luzem ułożona pod drzewkami. A jeśli chcemy dostarczyć składników odżywczych, warto postawić na korę sosnową przekompostowaną. Jej jedynym minusem jest szybka mineralizacja i częste uzupełnianie.
Kora w ogrodzie – drobna, średnia czy o dużych kształtach?
Ważnym aspektem przy wyborze kory do ogrodu jest jej wielkość. Producenci kory sosnowej dostarczają na rynek korę o różnych gabarytach: drobno, średnio i grubo zmielona. Każda z nich pełni inną funkcję i znalazła zastosowanie w czymś innym. Dobrym wyborem przy ściółkowaniu będzie kora grubo zmielona. Nie ulegnie degradacji zbyt szybko, uniemożliwi rozrost chwastów, a także zabezpieczy glebę przed szybkim wyparowaniem wody i utrzyma odpowiednią wilgotność. Nie zawsze kora grubo mielona będzie wyglądać estetycznie. Lepszym wyborem będzie kora sosnowa średnio zmielona. Jej waga jest nieco mniejsza od kory o większych kształtach, ale wygląda bardziej schludnie w ogrodzie. Warto ją umieścić tam, gdzie występuje swego rodzaju osłona przed wiatrem, aby móc dłużej cieszyć się jej wyglądem. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem średnich rozmiarów roślin w ogrodzie, wybierz korę średnio zmieloną.
Ile potrzeba kory do ogrodu?
Zapotrzebowanie na korę w ogrodzie jest uzależnione od jej przeznaczenia i powierzchni ogrodu. Do ściółkowania roślin i drzewek ogrodowych zaleca się umieścić warstwę około 5 cm kory sosnowej. Szacunkowo wychodzi około 50 litrów kory na 1 m2. W pierwszym roku tworzenia własnego ogrodu powinno się położyć większą warstwę, co może oznaczać, że 1m2 potrzebować będzie około 80 litrów kory. W kolejnych latach należy uzupełniać braki, ponieważ kora sosnowa to produkt naturalny i z czasem ulega rozkładowi. Jeśli kora sosnowa będzie pełnić funkcję tylko dekoracyjną, to grubość kory będzie zależeć od naszej wizji artystycznej. Barwioną korę można dobrać pod kolorystykę ogrodu, aby wszystko było spójne lub zdecydować się na kolory przeciwstawne np. w ogrodzie dominują kwiaty niebieskie, to korę można wybrać barwy pomarańczowej. Jeśli w ogrodzie rośnie dzika i zielona roślinność, to kolor kory do ogrodu może paść pomiędzy czerwienią a fioletem.