Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego. Zyskał miano stolicy innowacji. Co roku przyciąga rzesze uczniów oraz studentów. To też bardzo dobre miejsce dla inwestorów i przedsiębiorców. Jeśli interesuje Cię ogrodnictwo oraz Twoją pasją są rośliny i ich uprawa, to ten artykuł może być dla Ciebie. Podjęcie decyzji o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej powinno zostać podjęte świadomą decyzją oraz analizą rynku. Niszowa dziedzina gospodarki, jaką jest ogrodnictwo, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Prowadzenie własnego sklepu ogrodniczego w Rzeszowie .
Sklep ogrodniczy Rzeszów – analiza rynku
Handel jest rozległą gałęzią gospodarki. Ogrodnictwo i własny sklep ogrodniczy może okazać się dziedziną niszową. Sklepów ogrodniczych jest niewiele w porównaniu do sklepów spożywczych, odzieżowych czy restauracji. Ich zaletą jest z pewnością to, że posiadają stałych bywalców, a to już dobra wiadomość dla przyszłych przedsiębiorców.
Początek drogi – wybór formy prawnej
Wybór formy prowadzenia działalności jest tak samo ważny jak podjęcie decyzji o założeniu własnego sklepu ogrodniczego w Rzeszowie. Warto to dogłębnie przestudiować i zdecydować się, a nawet pójść po poradę prawno-podatkową do doradcy finansowego lub radcy prawnego. Jeśli chcesz prowadzić firmę w Polsce, masz kilka rodzajów form prawnych prowadzenia jej np.:
- Jednoosobowa działalność gospodarcza,
- Spółka cywilna,
- Spółka jawna,
- Spółka partnerska,
- Spółka komandytowa,
- Spółka komandytowo-akcyjna,
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
- Spółka akcyjna
Decyzja o wyborze formy powinna należeć do Ciebie i Twoich wspólników. Wszelkie formalności trzeba dokończyć w stosownych urzędach osobiście lub wyznaczyć pełnomocnictwo swojemu prawnikowi, lub księgowej. Znalezienie biura rachunkowego będzie następnym krokiem. Po formalnościach można przejść do faktycznego prowadzenia sklepu ogrodniczego w Rzeszowie.
Nawiąż współpracę z hurtowniami ogrodniczymi
Następnym krokiem jest poszukanie lokalu, w którym możemy świadczyć usługi jako sklep ogrodniczy. Warto śledzić ogłoszenia na portalach społecznościowych oraz zwracać uwagę na lokale do wynajęcia, które często można spotkać będąc na mieście. Jeśli jesteś szczęściarzem i posiadasz swój własny lokal to możesz opuścić ten krok i przejść do nawiązywania współpracy z producentami kory sosnowej, ziemi uniwersalnej roślin, nasion, ziemi torfowej do ogrodu czy narzędzi ogrodowych. Jeśli zamierzasz sprzedawać materiały siewne i środki ochrony roślin to pamiętaj, że na to trzeba mieć specjalną koncesję. Możesz mieć Ty, Twój wspólnik lub pracownik. Do tego należy uzyskać świadectwo o przeszkoleniu w dziedzinie obrotu środkami ochrony roślin. Na tym etapie należy wykazać się umiejętnościami negocjacyjnymi, aby uzyskać korzystne ceny i terminy płatności u kontrahentów.
Wraz z rozwojem warto pomyśleć o sprzedaży internetowej, aby docierać do coraz większego grona odbiorów oraz współpracy z innymi sklepami ogrodniczymi na terenie całego kraju i świata. Warto też otwierać nowe filie i oddziały w innych miastach oraz sprzedawać własne pozwolenia na otwieranie nowych sklepów ogrodniczych z szyldem i całą wiedzą know-how.